O zgadze
i niestrawności

Strona główna >

O zgadze i niestrawności >

Które potrawy najczęściej wywołują zgagę?


Które potrawy najczęściej wywołują zgagę?

Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.

Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.

W rzeczywistości kwestia tego, jakie produkty nasilają zgagę u danej osoby jest bardzo indywidualna. Po pewnym czasie zaczynamy sami identyfikować to, co w naszym przypadku jest szkodliwe.

Jest jednak kilka produktów, które mają największy potencjał wywoływania zgagi. Działają niekorzystnie m.in. poprzez zmniejszanie napięcia dolnego zwieracza przełyku, pobudzanie wydzielania kwasu w żołądku, zwalnianie przechodzenia pokarmu z żołądka do jelit. Oto one:

  • Kawa – jeśli nie możemy się z nią rozstać, spróbujmy przyrządzać słabszy napar, unikać kawy rozpuszczalnej (jest bardziej kwaśna) i popijać kawę szklanką wody. Dodanie chudego mleka do kawy również może pomóc. Śmietanka jest niewskazana (tłuszcz!).
  • Mocna czarna herbata, napar z mięty – (również miętowa pasta do zębów, guma do żucia) – warto szukać takiej herbaty, która nam nie szkodzi. Można wybierać spośród bogatej oferty herbat ziołowych, zielonych, czerwonych, białych.
  • Czekolada – najlepiej wybierać taką, która ma możliwie najmniejszą zawartość tłuszczu i kakao.
  • Alkohol – może drażnić uszkodzoną śluzówkę żołądka i przełyku. Należy unikać picia stężonego alkoholu. Lepiej wybrać rozcieńczony, np. w postaci drinków. Słabsze alkohole warto popijać wodą. W przypadku przyjmowania leków powinno się zawsze sprawdzać ulotki pod kątem interakcji z alkoholem!
  • Tłuszcze – (dania smażone, kremy, tłusty nabiał, wędliny, parówki, pasztety, sosy) – poza zwalnianiem przechodzenia jedzenia przez przewód pokarmowy powodują odkładanie nadprogramowych kilogramów. Normalizacja wagi jest bardzo istotna w przypadku zgagi, ponieważ zmniejsza ciśnienie w jamie brzusznej.
  • Wywary z kości i mięsa – zupę lepiej ugotować na wywarze warzywnym.
  • Cebula, czosnek, por – trudno z nich całkowicie zrezygnować, warto jednak spróbować ograniczyć spożywaną ilość, jeśli nasilają zgagę.
  • Pokarmy kwaśne i ostre – warto kojarzyć je z produktami o łagodnym smaku, np. jogurtem.

Na podstawie powyższej listy można wyobrazić sobie potrawy będące kombinacją kilku z powyższych składników – takich dań należy się szczególnie wystrzegać. Na przykład obfita kolacja ze spaghetti, czerwonym winem i tiramisu na deser nie będzie najlepszym pomysłem dla osób ze słonnością do zgagi.

Łagodzeniu objawów zgagi sprzyja:

  • konsystencja pokarmów niewymagająca intensywnego żucia (pobudza ono wydzielanie żołądkowe),
  • przyrządzanie posiłków na parze, gotowanie, duszenie,
  • dodawanie tłuszczu do dań na koniec ich przyrządzania – preferowane tłuszcze to masło, oleje, oliwy, śmietana,
  • letnia temperatura posiłku,
  • unikanie dużej zawartości błonnika rozpuszczalnego w diecie,
  • spożywanie mniejszych porcji, ok. 5 razy dziennie,
  • unikanie pośpiechu przy jedzeniu.

Wprowadzając modyfikacje do diety, należy dbać o jej różnorodność, tak aby zapewnić sobie odpowiednią podaż kalorii, witamin i minerałów. Warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który może zlecić dodatkową suplementację. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży i karmiących,u których niedobory pokarmowe mogą prowadzić do groźnych następstw.

Powiązane artykuły:

Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi >>
Przykładowa dieta na zgagę >>
Dieta lekkostrawna - co jeść? Przepisy na dania lekkostrawne >>

 

Autor tekstu: Lek. Magdalena Bochniak
Konsultacja medyczna: Lek. med. spec. gastroenterologii Lesław Syczewski

Dowiedz się więcej o zgadze i niestrawności